Ticari ve Bilimsel Tercüme
Kasım 23, 2016
Yeminli Tercüme Fiyatları Ankara
Aralık 9, 2016

Noter Onaylı Tercüme Fiyatları

Bilindiği gibi noter onaylı tercüme işlemleri noterde yemin zaptı çıkarmış yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilerin noter tarafından da onaylanmasıyla gerçekleşir. Bazı kurumlar tercüme büroları tarafından onaylanmış yeminli tercümeleri kabul ederken, bazı kurumlar da mutlaka noter onaylı tercüme istemektedir. Yine yurt dışındaki kurumlar da aynı şekilde noter onaylı tercüme istemektedir. Tabi noter onaylı tercümenin yurt dışında da geçerli olması için apostil onayı, Dışişleri Bakanlığı onayı ve ilgili ülkenin büyükelçilik / konsolosluk onayı da gerekmektedir.

Noter onaylı tercüme fiyatları ile ilgili olarak net bir şey söylemek zordur. Zira noter hesaplama yaparken birkaç etkeni göz önüne almaktadır. Örneğin bir diploma, kimlik ya da pasaport gibi küçük belgelerin noter onay ücreti 85 TL ile 103 TL arasında değişmektedir. Ancak noter onayı yapılacak tercüme sayfasında yazı yoğunluğu çok ise noter onay fiyatı da artmaktadır. Bir sayfada yaklaşık 1000 karakter ila 1500 karakter yazı olması durumunda noter tasdik ücreti 150 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunların yanı sıra kağıt sayısı da tercüme noter onayı fiyatının hesaplamasında etkilidir. 2 sayfalık bir yazının arkası boş kalacak şekilde iki ayrı kağıda basılması noter onay ücretini artıracaktır. Ancak bu iki sayfa kağıdın önüne ve arkasına yazdırılırsa noter onay ücreti daha hesaplı olacaktır.

noter-yeminli-tercume

Standart noter onay fiyatları her yerde aynı olsa da noter onaylı tercüme fiyatları noterden notere değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle tercümenizi noter onayı yaptıracak tercüme bürosunun mümkün olduğunca  az kağıda tercümenizi sıkıştırması ve uygun bir fiyat çıkarması konusunda noteri ikna etmesi önemlidir.

Noter yeminli tercüme onayı için karakter hesaplaması yaparken standart belgeler haricindeki evraklar için göz kararı bir hesaplama yapılmaktadır. Sonuçta noterler de bu tercüme onay işlemlerinden para kazandıkları için bazıları mümkün olan en üst seviyede fiyatlandırma yaparken bazıları da vatandaşlara uygun bir fiyat çıkarma konusunda yardımcı olmaktadır.

Genel olarak, Türkiye’de noter onay fiyatları her sektör için bir yük oluşturmakta ve yüksek fiyatlar çıkmaktadır. Zira, yabancı bir ülkede ihaleye girmek isteyen yerli bir firma tüm ihale evraklarını tercüme ettirmek ve noter onayı yaptırmak zorundadır. Bu da 10 bin TL’den 100.000 TL hatta daha fazla noter onayı masrafı çıkmasına neden olmaktadır. 2016 yılındaki noter onay ücretleri yukarıdaki gibi olsa da bu fiyatlar önümüzdeki yıl değişecek ve 2017 yılı noter onayı fiyatları zamlanacak ve daha yüksek ücretler çıkacaktır.

Özellikle noter tasdikli tercüme fiyatları konusunda size uygun fiyatlar sunabilen noterleri ve tercüme bürolarını tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Noter onaylı çeviri ihtiyaçlarının en çok olduğu şehirlerimizin başında Ankara, İstanbul ve İzmir gelmektedir. Bu şehirlerin tercüme ihtiyaçları da ekonomisi ve nüfusuyla aynı orantılıdır. Ankara’da noter onaylı tercüme yaptırmak isteyen kişiler ilgili tercüme bürosuyla iletişime geçtiklerinde, tercüme bürosu onların bütün işlemlerini tamamlar ve noter tarafından onaylanmış resmi belgeyi müşteriye teslim eder.

İstanbul’da yapılan noter tasdikli tercüme işlemleri de aynıdır. Yeminli tercüman tarafından yapılan tercüme noter tarafından da onaylandıktan sonra müşteriye teslim edilir. Müşteri dilerse bu onay işlemini noterde kendisi de yaptırabilir. Ancak, her noterde yapılan bu tercümeyi onaylatamaz. Zira, her tercümanın ve tercüme bürosunun kayıtlı olduğu bir veya birkaç noter vardır. Bu nedenle, sadece tercümanın yemin zaptı aldığı ve tercüme bürosunun da kayıtlı olduğu noterde bu onay işlemini kendiniz de yaptırabilirsiniz.

Noter onaylı tercüme ücretleri İstanbul, İzmir ve Ankara’da hemen hemen aynıdır. Ancak, bazı noterlerde müşterilere çok fahiş rakamlar sunulabilmektedir. Bu nedenle, yukarıda da belirttiğimiz üzere sizin hakkınızı koruyacak ve size en uygun ücret çıkması gereken işlemleri yapacak bir tercüme bürosu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  • Her ikisi de onaylı tercüme şekli olan yeminli tercüme ile noter onaylı tercüme arasında şöyle bir fark vardır:

Yeminli tercüme işlemi noterden yemin zaptı alan bir tercümanın ve bu tercümanın bağlı olduğu tercüme bürosunun bu çeviriyi onaylaması ile gerçekleşir. Yani size verilen yeminli tercüme belgesinde sadece tercümanın ve tercüme bürosunun kaşesi ve imzası bulunur. Bu tür tercümeler de birçok kurum tarafından kabul edilir.

Ancak bazı resmi kurumlar daha resmi statüdeki bir tercüme şeklini kabul etmektedirler: Noter tasdikli tercüme. Bu tercüme işleminde de yeminli tercüme sürecindeki işlemlere ek olarak ilgili tercüme belgesi noter tarafından da onaylanır.  Tabi bu durumda yukarıda belirttiğimiz noter onay ücretleri ortaya çıkacaktır. Bu durumda, tercümeyi teslim edeceğiniz kurumun tam olarak hangi tercüme şeklini kabul ettiğini net olarak öğrenmenizde fayda var.

  • Yeminli tercümeyi kabul eden yabancı kurumlar sayfalarında bunu genellikle şöyle belirtirler: Certified translation, sworn translation, translation must be certified by a sworn translator.
  • Noter onaylı tercümeyi kabul eden yabancı kurumlar da sayfalarında bunu genellikle şu şekilde belirtirler: Notarized translation, translation must be notarized from notary public.

Metropol Yeminli Tercüme Bürosu olarak tüm dillerde yeminli ve noter onaylı tercüme hizmeti sunmaktayız. Başlıca hizmet verdiğimiz diller şunlardır: İngilizce noter onaylı tercüme, Almanca noter onaylı tercüme, Arapça noter onaylı tercüme, Fransızca noter onaylı tercüme, İspanyolca noter onaylı tercüme, İtalyanca noter onaylı tercüme, Portekizce noter onaylı tercüme, Rusça noter onaylı tercüme, Azerice noter onaylı tercüme, Çekçe noter onaylı tercüme, Farsça noter onaylı tercüme, Çince noter onaylı tercüme, Japonca noter onaylı tercüme, Türkmence noter onaylı tercüme, Slovakça noter onaylı tercüme, Slovence noter onaylı tercüme, Lehçe noter onaylı tercüme, Korece noter onaylı tercüme gibi diller başta olmak üzere aşağıdaki tüm dillerde aynı gün içinde teslim edilmek üzere noter yeminli tercüme hizmetimiz için bize ulaşabilirsiniz.

MG Metropol Group A.Ş. 2017 yılı tercüme taban fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Çeviri Dilleri Çeviri Birim Fiyatları
İngilizce Çeviri Fiyatı 16 TL
Almanca Çeviri Fiyatı 18 TL
Fransızca Çeviri Fiyatı 18 TL
Arapça Çeviri Fiyatı 25 TL
Rusça Çeviri Fiyatı 18 TL
Arnavutça Çeviri Fiyatı 30 TL
Amharca Çeviri Fiyatı 60 TL
Azerice Çeviri Fiyatı 25 TL
Belarusça Çeviri Fiyatı 30 TL
Baskça Çeviri Fiyatı 40 TL
Boşnakça Çeviri Fiyatı 30 TL
Bulgarca Çeviri Fiyatı 25 TL
Çekçe Çeviri Fiyatı 35 TL
Çince Çeviri Fiyatı 30 TL
Danca Çeviri Fiyatı 40 TL
Estonca Çeviri Fiyatı 40 TL
Farsça Çeviri Fiyatı 25 TL
Flemenkçe Çeviri Fiyatı 30 TL
Fince Çeviri Fiyatı 40 TL
Gürcüce Çeviri Fiyatı 30 TL
Hintçe Çeviri Fiyatı 40 TL
Hırvatça Çeviri Fiyatı 30 TL
Hollandaca Çeviri Fiyatı 30 TL
İbranice Çeviri Fiyatı 40 TL
İspanyolca Çeviri Fiyatı 25 TL
İtalyanca Çeviri Fiyatı 25 TL
İsveççe Çeviri Fiyatı 35 TL
İzlandaca Çeviri Fiyatı 35 TL
İrlandaca Çeviri Fiyatı 35 TL
Japonca Çeviri Fiyatı 40 TL
Kırgızca Çeviri Fiyatı 25 TL
Korece Çeviri Fiyatı 40 TL
Lehçe Çeviri Fiyatı 30 TL
Lüksemburgca Çeviri Fiyatı 45 TL
Litvanyaca Çeviri Fiyatı 45 TL
Macarca Çeviri Fiyatı 45 TL
Maltaca Çeviri Fiyatı 45 TL
Makedonca Çeviri Fiyatı 40 TL
Moldovaca Çeviri Fiyatı 40 TL
Norvecce Çeviri Fiyatı 40 TL
Nepalce Çeviri Fiyatı 40 TL
Osmanlıca Çeviri Fiyatı 30 TL
Özbekçe Çeviri Fiyatı 40 TL
Portekizce Çeviri Fiyatı 30 TL
Romence Çeviri Fiyatı 30 TL
Sırpça Çeviri Fiyatı 30 TL
Slovence Çeviri Fiyatı 30 TL
Slovakça Çeviri Fiyatı 30 TL
Süryanice Çeviri Fiyatı 40 TL
Tacikce Çeviri Fiyatı 45 TL
Türkmence Çeviri Fiyatı 35 TL
Ukraynaca Çeviri Fiyatı 20 TL
Vietnamca Çeviri Fiyatı 40 TL
Yunanca Çeviri Fiyatı 30 TL

Noter tasdikli tercüme ücretleri için Ankara Çankaya’da bulunan tercüme büromuzdan ve İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan tercüme büromuzdan hemen fiyat alabilirsiniz. Tüm dillerde noter onaylı tercüme hizmeti sunan ofislerimizin iletişim bilgileri şu şekildedir:

Metropol Ankara

Adres: Tunalı Hilmi Cad. Kevser Hanım İş Merkezi
No: 110/9 Çankaya

Tel: 0312 428 03 06

WhatsApp: 0543 853 95 65

E-posta: info@metropoltercume.com

 

Metropol İstanbul

Adres: Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No: 11/3 Şişli

Tel: 0212 232 06 55

WhatsApp: 0553 953 06 55

E-posta: info@metropoltercume.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir