blank
Deşifre
Kasım 23, 2016
blank
Noter Onaylı Tercüme Fiyatları
Aralık 9, 2016

Ticari ve Bilimsel Tercüme

blank

Uluslararası ve evrensel olarak en çok kabul görülen dil İngilizce’dir. Dünya üzerinde hemen hemen tüm ülkelerde geçerliliği bulunmaktadır. Yapılan pek çok yazışma ve belge ticari olarak yapılmaktadır. Bu anlamda ticari tercüme işlemlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde de ticari yazışmalar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Okullarda resmi olarak öğretilmektedir. Bunun için İngilizce geçerliliği olan bir dil durumundadır. Profesyonel anlamda çeviri işlemlerini ülkemizde ve tüm dünyada tercüme büroları yapmaktadır. Bu anlamda en çok talep gören İngilizce ticari tercümedir. İngilizce ticari ve bilimsel tercüme alanında farklı kategorilerde ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçları anlatmaya çalışalım.

Belgenin içerik ve hacmine göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Herhangi bir büro veya ilgili web sitesi üzerinden online başvuru yapılabilmektedir. Çeviri hizmeti alabileceğiniz alanlar şu şekildedir. Edebi, teknik, ticari, hukuki, ardıl, akademik, bireysel, noter yeminli, web sitesi, tıbbı tercüme gibi hizmetler ticari ve bilimsel tercüme bürosu kapsamında alınabilmektedir. Bu kategorileri biraz açalım istiyoruz. İngilizce tıbbi çeviri çok ilgi gören alanlardan biridir. Tıp dünyasında pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu alanda yapılan çeviri işlemleri çok dikkatli yapılmalıdır. Hem Türkçe metinleri İngilizce’ye, hem de ingilizce metinleri farklı dillere bürolar üzerinden tercüme ettirebilirsiniz. Bu alanda tıp, medikal, ilaç, eczacılık ile ilgili her türlü belge, rapor, reçete, araç gereç için tercüme yapılmaktadır. Bu işlemler uzman hekim, akademisyen ve teknisyen statüsüne sahip tercümanlar tarafından yapılmalıdır. İngilizce hukuki tercüme bir diğer hizmet alanıdır. Bu alanda da ulusal ve uluslararası hukuk kurallarını bilen tercümanlar görev almaktadır. Firma, kurum, kuruluş ve her türlü resmi organları ilgilendiren anlaşma, sözleşme, dava belgeleri, tutanaklar, tüzükler, vekaletnameler ve çok daha fazla tercüme işlemi yapılmaktadır. Yine ticari çeviri işlemleri kapsamında ticari tercüme hizmeti verilmektedir. Bilimsel tercüme hayatı çok önemlidir. Asla hataya yer yoktur. Hiçbir şekilde tehlikeye yer yoktur. Bu nedenle bu alanda çoğu zaman tercüme ihtiyacınız olacak ve bu işlemi uzman tercümanlara yaptırmanız gerekecektir. Firmaları ilgilendiren pek çok belge için bu hizmet verilecektir. Bilimsel tercüme işlemi bir diğer hizmet alanıdır. Bu alanda da sanayi kuruluşlarını ilgilendiren belge, sertifika, teknik işler, çeşitli raporlar ve benzeri belgeler tercüme edilmektedir. Üniversite öğrencileri ve akademisyenlere yönelik ingilizce akademik tercüme yine bu hizmetlerden biridir. Web sitesi tercümesi işlemi de bu büroların hizmet dalları arasında yer almaktadır.

Bunlara ilave olarak İngilizce ticari ve bilimsel tercüme kapsamında redaksiyon işlemini ekleyebiliriz. Bu işlem daha önce çevrisi yapılmış metnin yeniden tercüme edilmesidir. Herhangi bir toplantı sırasında konuşmacının anlattıklarını karşı tarafa aynen tercüme edilmesi durumuna ardıl tercüme adı verilmektedir. Bu hizmet yine aynı şekilde tercüme bürolarından alınabilmektedir. Son olarak simultane tercüme işlemini ekleyebiliriz. Bu işlemde konferans ve seminer gibi etkinliklerde konuşmacının aktardıklarını eş zamanlı olarak dinleyicilere tercüme edilmesi işlemine verilen isim olarak bilinir.

Bize oy verin 🙂
[Uzman Tercüme: 1 Ort: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Alın