Patent Tercüme Bürosu
Ağustos 10, 2018
Apostil Onayı Nerede Yapılır?
Aralık 19, 2018

Apostil Onayı
Apostil Onayı Ankara

Tunalı Hilmi Cad. Kevser Hanım İş Merkezi
No: 110/9 Kavaklıdere

Çankaya / ANKARA


+90 312 428 03 06

+90 543 853 95 65

+90 312 428 03 07

[email protected]
Apostil Onayı İstanbul

Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Çınar Apt. No: 95/12

Şişli / İSTANBUL


+90 212 211 06 55

+90 542 426 06 55

[email protected]

Sayfa Özeti

Apostil Tasdikli Tercüme Ne Demek?

Bir kişiden apostil tasdikli tercüme istenildiğinde kişinin aklına olarak apostil tasdikli tercüme ne demek? Sorusu gelecektir.

Apostil tasdikli tercüme ne demek? Sorusu cevaplandırılmalıdır. Apostil tasdikli tercüme, resmi bir belgenin yabancı bir ülkede de geçerli olması için resmi belgenin geçerliliğinin ve kaynağının belirtilmesidir. Apostil tercüme yapılan belgeler, kamuya açıktır. Doğum ve ölüm belgeleri, evlilik belgelerinin yanı sıra kurumsal olarak yapılan sözleşmeler, sigorta poliçeleri ve ticaret sicilinden alınan alıntılar gibi ticari olan belgeler de apostil belgeler içine girer.

Apostil Nereden Alınır?

Apostil tasdikli tercümeye ihtiyacı olunması durumunda apostil nereden alınır? İlk akla gelen sorudur. Bu noktada söylenmesi gereken ilk şey, her ülkenin kendi içyapısına göre apostil şerhi verebilecek bir makam seçmektedir.

Türkiye apostil şerhi almak adli belgeler ve idari belgeler olarak farklılık göstermektedir. Apostil şerhi alınacak belge idari bir belge ise valilikler, valiler, vali muavinleri, vali adına hukuk işleri müdürlükleri ya da kaymakamlıktan alınır. Eğer apostil şerhi alınacak belge adli bir belge ise Ağır Ceza Mahkemesi merkezlerinde bulunan Adalet Komisyonu Başkanları tarafından verilmektedir.

Apostil nereden alınır? Sorusu cevaplandıktan sonra bir diğer önemli olan şey ise apostil nasıl alınır? Sorusunun cevabıdır. Apostil almak için sırasıyla gidilecek yerler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir tercüme bürosu
 • Noter
 • Valilik ya da Kaymakamlık
 • Konsolosluk ya da Başkonsolosluk

Kurumlarına sırasıyla giderek apostil alınır. Tercüme bürosunda çeviri yapılacak belge hedef dile çevrilir. Daha sonra çevirisi yapılan belge noter huzurunda bir yeminli tercümana onaylatılır. Noter tarafından onaylanan belge valilik ya da kaymakamlığa götürülerek belge tasdik edilir. En son olarak da en konsolosluk ya da başkonsolosluğa gidilerek onaylatılır.

Bu işlemler yapılarak apostil alınır. Ancak Lahey Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler son adım olan konsolosluk ya da başkonsolosluğa gitmeyi kaldırmıştır.

Apostil Ne Demek?

Apostil pek çok kişi tarafından bilinen bir çeviri değildir. Bu yüzden apostil ne demek? Sorusunun cevabı verilmelidir. Apostil; bir ülkede verilen resmi belgenin, yine aynı makamlarınca verilen resmi belgenin yabancı bir ülkede de geçerli olabilmesi için yapılan onaylama işlemidir.

Ayrıca apostil, Lahey Sözleşmesi’ne taraf ülkelerinin birinde düzenlenen resmi bir belgenin yine Lahey Sözleşmesi’ne taraf olan ülkelerde geçerli olması için resmi belgeye basılan kaşeye verilen addır.

Türkiye’nin resmi makamlarından alınan bir belge, yabancı ülkelerde de geçerlidir. Aynı şekilde yabancı ülkelerin resmi makamlarından alınan bir belgede Türkiye’de geçerlidir.

Apostil Çeviri Ücretleri

Apostil şerhi için bir maddi karşılık yoktur. Ancak prosedür işlemlerinin takibi için verilen bir ücret vardır. Bunun dışında da çeviri yapılacak belge için lazım olacak kağıt, bazı kırtasiye malzemelerinin ücreti de karşılanmaktadır. Bu ücret her yıl değiştiği için apostil ücreti 2022 yılında da farklıdır.

Bize oy verin 🙂
[Uzman Tercüme: 4 Ort: 5]

51 Comments

 1. bilge dedi ki:

  Merhaba. Koreden medeni hal belgesi ve dogum belgesinin korece halini apostilleyip Turkiyeye getirmek istiyoruz. Yeminki tercümanla Türkçeye çevirerek noter onayı almak gerekir diye biliyorum. Kore’deki Türkiye konsoloslugundan veya Türkiyede herhangi bir yere (istanbul) apostili onaylatmak gerekiyor mu yoksa apostili olan belge Türkiyede baska isleme tabii tutulmaksızın geçerli olur mu ?

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Merhaba,
   Bu belgeler Türkiye’de noter onaylı olarak Türkçe’ye tercüme edildikten sonra Türkiye’de kullanılabilir.

   • Mehmet Balkan dedi ki:

    Merhabalar, Almanya da yaşayan kardeşim Türkiye de vefat eden halamızdan bize miras kalan bankadaki parayı onun adına alabilmem için bana tercüman aracılığıyla alman noterden tasdikli ve alman mahkemesinden apostilli vekalet gönderdi. Banka vekaleti kabul ediyor ama almancası olmadığından sorun çıkarıyor ve vekaletin almancasını istiyor. La Haye antlaşmasına göre sanırım almancasına gerek yoktur. Yoksa yanılıyormuyum?

 2. Rukiye dedi ki:

  Yurt dışına gönderecegim evraklari tercume ettirmek notere onaylatmak apostil yaptirmak istiyorum. Ama bazilarii apostil hem ceviriden once hem ceviriden sonra dedi bu ne demek ? Apostil sayfasi da mi cevrilecek. . Ceviriye odedigim pars artsin diye mi yaniltiliyorum ?

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Merhaba,
   Belgenizi iletişim kanallarımızdan bize iletirseniz bakıp net bir bilgi verebiliriz size.

 3. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, iyi gunler dilerim

  Portekiz vatandasligi almak adina Turkiye’den, ingilizce’ye cevrilmis, apostilli Adli sicil kaydina ihtiyacim var. E devlet’ten aldigim Adli sicil kaydi Kabul gormus degil. Bana bu konuda yardimci olabilir misiniz?

 4. Selin dedi ki:

  Merhabalar ben diplomamı Almanyada Berlinde yeminli tercümana çevirttirdim. Türkiyede apostil ve noter yaptırmam gerekiyor. Yaptırabilir miyim?

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. İstanbul’da noterde tercüme ve onaylattığım Evrağı İstanbul dışında Apostil edebilir miyim?

 6. Rizvan dedi ki:

  Merheba benim evraklar tərcümə edildi geriyə sadəcə 1 evrak kaldı. O evrağı haftanın 2-ci günü tərcümeye verirsem, daha sonra tüm evrakların noter onay və apostili 4-cü güne tamamlanırmı? 5-ci gün viza için konsoloslugda olmam gerek. Azərbaycandan geliyorum yolum uzak.

 7. Mert dedi ki:

  Merhaba. Bu apostil ve noter işlerinin online yapılabilme şansı var mı? Malum pandemi dolayısı ile bu sorunun cevabını merak ediyorum.

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Maalesef mümkün değil.

   • Serdar dedi ki:

    Merhaba Avusturya dan apostil tasdikli belgeyi Türkiye ye en hızlı nasıl ulaştırabilirim acaba ?

   • izzet dedi ki:

    Merhaba iyi günler diliyorum herkese benim kız arkadaşım ingiliz ve türkiyeye gelip bizim nikah kıymamız için türkiye onun kendi ülkesinden bekarlık belgesi doğum belgesi ve sağlık raporu getirmesini söylediler be bende ondan bu 3 belgeyi hazırlayıp getirmesini talep ettim evet oda orda ingilterede avukata danışıp sonra 20 gün içinde yerel makamlardan sadece 1 adet belge geldi fakat bu belgede hiçbir şekilde benim nişanlımın ismi ve bilgileri ve evlilik bekarlık doğum belgesi ve sağlık raporu ile ilgi hiçbirşey yer almıyor ve yazmıyor ondan istenilen doğum belgesi bekarlık belgesi ve sağlık raporu hepsi sadece tek belge halinde olarak ona ulaştırılmış ve belgede başta apostille yazıyor bununla ilgili bana bilgi cevap yazarmısınız Lütfen

    • Yeminli Tercuman dedi ki:

     Merhaba,
     Belgenizi iletişim kanallarımızdan bize iletirseniz bakıp net bir bilgi verebiliriz size.

     • Halil dedi ki:

      Ozbek bir kızla evlenmek istiyorum kendi ülkesinde apostil yaptirirsa Türkiye’de evlene bilirmi konsolosluğa gitmeye gerek varmi teşekkür ederim

 8. Didem Coşkun dedi ki:

  Merhaba, Pakistan vatandaşı olan kişinin buradaki işlemlerini yapabilmesi için doğum ve evlilik belgelerini onaylatması gerekiyor.
  Belgeler onaylanmadan Türkiye’ye getirilmesi durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Belgelerin Türkiye’de bulunan Pakistan Konsolosluğu’na mı götürülmesi gerekiyor yoksa belgeler kargo ile Pakistan’da bulunan Türk Konsolosluğu’na gönderilerek onay işlemlerinin mi yapılması lazım?

  Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum. Teşekkür ederim.

 9. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum diploma burda nasıl apostil edebilirim Özbekistan de okudum diploma her şey yanımda ben veteriner okudum diploma Türkiye geçerlimi

  • Muhabbat dedi ki:

   Merhaba Türkmenistan vatandaşıyım pasaport ve doğum bağlarını temür apostil yaptırmak isterim fiyat alabilirmiyim ve açık adres alabilirmiyim

 10. Gürkan Karadağ dedi ki:

  Kolay gelsin babam ve annem Almanya’da boşandı daha sonra babam vefat etti boşanmanın Türkiye’de tanınması için Almanya’daki boşanma evrakını yeminli tercüman a cevirtip noterden onaylattim apostil onayını nerede yada kim tarafından yaptırmam gerekiyor daha sonra hangi mahkemeye müracaat etmeliyim teşekkür ederim

 11. İrem dedi ki:

  Merhaba afganistanlı nişanlımla yakında evleneceğiz.Ancak nişanlımın ülkesi lahey anlaşmasına taraf olmayan bi ülke peki biz evlilik belgelerini nasıl onaylatacağız yardımcı olursanız sevinirim

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Afganistan’daki Türkiye elçiliğinden onaylatmalısınız.

   • Furkatbek dedi ki:

    Merhaba. Özbek asıılıyum. Ehllşyet kursuniçin lise diplomamın apostil yaptırmam gerektiğini söylediler. Nerde apostil yaptırabilrim

  • Fatma Gül dedi ki:

   Merhabalar .Almanya hessen eyaleti için denklik başvurusu yapacağım. Evrakların diploma hariç noter onaysız sadece apostilli kabul ettiklerini söylediler. Bu durumda belgelerin orjinal turkçelerini apostil ettirdikten sonra tercumeyle o şekilde göndermem mi daha doğru olacaktır. Usulsüzlük olmaması adına .Yoksa belgeleri tercüme ettirip turkçelerini o şekilde apostil ettirsem usulsüzlük olur mu

 12. Sena Nur Bilgin dedi ki:

  Avusturya icin diploma apostil islemleri yaptim farkli ulkelerede diplomami gonderebilirmiyim, ayni islemi her basvurucagim ulke icin gerceklestirmelimiyim.

 13. Ethem dedi ki:

  Merhaba ben Fas marekese evlenmek için gittim ve benim apostilli evraklarimi hakim kabul etmedi evrakları Fas ta cevirmem gerektiğini söyledi sebebini öğrenmek istiyorum

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Aslında kabul etmesi gerekirdi ama saçma da olsa her ülkenin bazen kendi kuralları olabiliyor.

 14. Elif dedi ki:

  Sayın yetkili
  Amerika dan alınan lise diplomasını Turkiye de kullanabilmek icin apostil istiyorlar. Konsolosluk bu islemi yapıyor mu. Surec hakkında bilgi verebilir misiniz? Tesekkur ederim.

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Bazı konsolosluklar kendi ülkelerinin dışişleri bakanlığı tarafından onaylanmış belgeleri onaylıyor. Konsolosluğu arayarak bilgi alabilirsiniz. Normalde amerikadan onay yapılması gerekirdi.

 15. Olcay dedi ki:

  Merhaba, İstanbul Teknik üniversitesinden aldigim ve İngilizce olan diploma ve transkriptimin Finlandiyada geçerli olması kaç gün sürüp ve ücreti ne kadar olmaktadır?

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Merhaba,
   Bunun için apostil onayı yapılması gerekmektedir. Doğrudan orjinal belgeye apostil istiyorsanız 150 TL civarında ücreti olur. Noterden aslı gibidir yapılırsa sayfa başına 70 TL de onay ücreti olur.

   • Ilhan Deniz dedi ki:

    Fılıpınlerde evlendim esıme turkiyeden, oturum izni almak icin benden apostil ıstedıler esim Filipinli oldugu icin evlilik sertifika noter uzerınde türkce cevırdım benden cok idaresi apostil istedi kaymakam, gittim hangi ülke evrak o ülke konsolosluga gitmeniz gerekli dedi bende Ankara filipinler konsolosluguna mesaj attım bana dedıgi hangi ilce oturuyorsan noter cevırdıgın evlilik sertifikası oldugun ılcede kaymakam apostil alabilirsin, dedi kaymakam gittim beni Ankara yonlendıryor Ankara fılıpın konsolos mesaj cekiyorum kaldığınız ilce alabilirsiniz diyor

    • Yeminli Tercuman dedi ki:

     İletişim kanallarımızdan bize ulaşırsanız detaylı bilgi verelim.

     • Mustafa dedi ki:

      Merhaba, Avusturya İçin diploma ve transkript apostil işlemleri yaptıracağım diploma Türkçe ve ingilizce, transkript İngilizce, İngilizce belgeleri önce Türkçe tercüme ettirip notere onaylatıp daha sonra mı Almanca tercüme ettireceğim ? En sonda apostil mi ? Noter ingilizceden Türkçeye çevrildiğinde kaşeliyecek, daha sonra bunu Almanca tercüme ettirip apostil mi yaptıracağım kafamı baya karıştırdılar açıkçası

     • Yeminli Tercuman dedi ki:

      Merhabalar,
      İletişim kanallarımızdan bize ulaşırsanız detaylı bilgi verelim efendim.

 16. Arzu dedi ki:

  İstanbul Üniversitersi diplomasının Almanyada gecerli olmasi için apostil onayı alması ( tam süreç) kaç gün sürüyor? Ve ücreti ne kadardır?

  • Yeminli Tercuman dedi ki:

   Merhaba,
   Tercüme, noter onayı ve apostil onayı ortalama 2 gün sürer. Ücreti de 400 TL civarında olur.

   • Adem dedi ki:

    Merhaba nişanlımla evleneceğiz kendisi kazaktanda yaşıyor ama ozbekistan doğumlu doğum belgesi özbekistan dan getirdik evlenme ehliyet belgesini kazakistandan aldık apostil ikisine nasıl yaptırmanız gerek

    • Yeminli Tercuman dedi ki:

     O belgeleri aldığınız ülkeden apostil onayı yaptırıp Türkiye’ye getirmeniz gerekirdi.

    • Şadi dedi ki:

     Meraba ben şu an cezayirdeyim nişanlım ile Türkiye’ye nikah kıymaya gelecez. Eşim burda tüm evraklarını hazırladı ama Cezayir’de Lahey antlaşmasına bağlı değil nişanlımın evraklarını Cezayir’de tercüme ettirip konsolosluğamı imzalatmam gerekiyor. 2. Sorum ise evrakları Türkiye’de tekrardan tercüme ettirmem gerekiyormu bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmaşar

     • Yeminli Tercuman dedi ki:

      Merhaba,
      İletişim kanallarımızdan evraklarınızın fotoğrafını iletirseniz kontrol edip bilgi veririz efendim.

  • Sara dedi ki:

   Merhaba,
   Avusturya’dan aldığım beklarlık belgesi almanca ve türkiye de evlenecem. Apostil almam gerekiyormu? Yoksa türkiyede tercüme ettirmem yeterli olur mu?

  • Ahmet dedi ki:

   Yurt dışından alınan apotsilli belge Türkiye de doğruluğu kontrol ediliyor mu?

   • Yeminli Tercuman dedi ki:

    Evet.

   • Halil dedi ki:

    Özbek bir kızla evlilik aşamasındayım kendi ülkesinden evlenme ehliyet belgerlsi doğum belgesi bekarlık belgesi bunları ozbekistanda apostil yaptirirsa Türkiye’ye gitirirse evlene bilirmiyim konsolosluğa gitmem gerekirmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Alın